مصاحبه با خانم اکوان خالق برند لوناکوکداما

-

      |    

-

      |    

-

       |    

1399\07\07

       |    

از گروه : داستان هنرمندان

ماجرا از اونجايي شروع شد که وقتي دانشجو بودم به طور پاره وقت توي يه گلخونه مشغول به کار شدم. علاقم به گل و گياه که از بچگي عاشقشون بودم باعث شد که سرعتم توي يادگيري گياها و روش نگهداريشون بالا بره. توي همون دوران که راجب هرگلي تحقيق ميکردم با روشي به نام کوکداما آشنا شدم و توي خونه براي خودم دوتا کوکداما درست کردم و عاشقشون شدم.اينا گوشه اي از داستان خانم اکوان و برند لوناکوکداما از رشت گپ ميزنيم.

 

مصاحبه با خانم اکوان خالق برند لوناکوکداما

*سلام .خوبيد ؟ لطفا خودتون رو معرفي کنيد

سلام. ممنونم من خاطره اکوان هستم.

*اسم برندتون رو بفرماييد و اگه اين اسم داستاني داره برامون بگيد.

اسم برند من لونا کوکداما هستش. لونا به زبان روسي يعني ماه

*از خودتون بگيد .در مورد سال تولدتون ، تحصيلات و محل تولد و محل زندگي فعليتون.

من متولد 1375/6/10 هستم. توي بوشهر به دنيا اومدم ولي اصليتم رشتي هستش و الان هم ساکن رشت هستم. ليسانس مهندسي منابع طبيعي دارم و مربي رزمي هم هستم

*از دوران نوجواني و جواني و همچنين روند تحصيلي تون، کمي برامون بگيد

خب من هميشه عاشق گل و گياه بودم. يادمه از بچگي با پدرم به گلهاي حياط رسيدگي ميکرديم و هميشه از پرورش دادن يه گياه لذت ميبردم. رشته ي تحصيليم رو مهندسي منابع طبيعي انتخاب کردم و توي دانشکده منابع طبيعي دانشگاه گيلان مشغول به تحصيل شدم. سال سوم دانشگاه تصميم گرفتم در کنار تحصيل مشغول به کار پاره وقتي هم بشم. خلاصه رفتم و توي يه گلخونه به عنوان صندوق دار شروع به کار کردم و اونجا اوج شکوفايي استعداد من توي گل و گياه بود D: به خاطر علاقه اي که داشتم هر گلي که به چشمم ميومد اسمش رو ميپرسيدم و بعد ميرفتم توي اينترنت راجبش تحقيق ميکردم. توي همين تحقيق کردنام بود که با شيوه ي باغبوني کوکداما که يه سبک ژاپني هستش آشنا شدم. اينکه ميشد روح جنگل و سرسبزي رو با گياهاي زينتي ادغام کرد و به جاي گلدوناي پلاستيکي که سر و تهشون آسيب به محيط زيست هستن از اين روش استفاده کرد من رو شيفته ي اين روش کرد. اولين کوکداماهايي که درست کردم رو هنوز دارم البته. دوتا براي خودم درست کردم.عاشقش شدم، البته بقيه هم عاشقش شدن. اولين سفارشي که انجام دادم واسه مامانم بود و 5 تا کوکداما واسش درست کردم.

برند لونا کوکداما

*وقتي نوجوان بوديد ،چه تصوري از کاري که هم اکنون مشغولش هستيد داشتيد؟

اصلا به اين فکر نميکردم که بخوام شغل اصليم با گل و گياه باشه. اون زمان به خاطر اينکه توي تئاتر بازي ميکردم فکر ميکردم که من حتما بازيگر ميشم. ولي خب روزها که ميگذره کلا شرايط و تصميمات هم متعاقباً تغيير ميکنن ديگه.

*آيا توليد محصولات ، کار اصلي و منبع اصلي درآمدي شماست يا کار ديگري هم داريد ؟

بله کار اصلي من ساخت و فروش کوکداما هستش و از اين راه کسب درآمد ميکنم.

*آيا شغل فعلي و تحصيلتون يکي بوده و آيا به نظرتون امروز لازمه که تحصيلات و شغل در يک راستا باشه ؟

بله حدودا رشته تحصيلم و شغلم در يک راستا بودن. به نظرم خوبه که در هنگام انتخاب شغل اطلاعات کافي رو از راه تحصيلي که در اون موضوع، داشته باشيم ولي حتما لازم نيست که شغل و رشته ي تحصيلي با هم يکي باشن. پارامتر مهمي که ميتونه باعث موفقيت بشه علاقه و عشق به کار هستش.

*چي شد که تبديل به يک هنرمند کارآفرين شديد ؟

هميشه دوست داشتم براي خودم کسب و کار داشته باشم. اونم کاري که خودم توليدش کنم. از اينکه براي بقيه کار کنم و محصول بقيه رو بفروشم حس خوبي نداشتم. البته که براي کسب تجربه لازمه مدتي پيش افرادي که توي اون زمينه فعاليت کردن کار کنيم و به قول معروف فوت و فن کار دستمون بياد

*يکم از سختي هاي کار توليد بگيد و اينکه موتور محرکتون براي ادامه اين مسير چيه ؟

سختيش که ديگه نگم براتون، زيادن. مهمترينش اينکه کارهاي هنري قيمت ندارن واقعا. چون هنرمند بخشي از روح خودش رو با عشق و علاقه وارد کارهاش ميکنه. ولي زياد هستند اشخاصي که يک وسيله ي بي روحي رو دستگاه هاي ماشيني توليد ميکنن رو با کار دست مقايسه ميکنن که اصلا منصفانه نيست اما در کنار همه ي اينها وقتي به اين موضوع فکر ميکنم که مشتريام راضي هستن و اون گياه سبزي که روح داده به خونشون رو من با دستاي خودم توليد کردم چنان حس خوبي داره که قابل وصف نيست برام. هدفم هميشه رضايت مشتريام بوده و هست. اينکه فقط يه محصول ارائه ندم بلکه موجودي زنده و داراي شخصيت به همراه عشق و محبت توليد کنم.

*درباره مشتري هاتون بگيد. چطوره رابطتتون باهاشون ؟

خداروشکر اکثر مشتريام خوبن و معمولا هرکي که ازم خريد ميکنه با هم دوست صميمي ميشيم از بس که ماهن.خب هرچه از دل برآيد بر دل نشيند ديگه.

*نظرتون در مورد خوشبختي چيه و اينکه با وجود کاري که داريد انجام ميديد خوشبخت و خوشحاليد ؟

خب خوشبختي يه مفهوم کليه که از ديدگاه هاي مختلف معنا و مفهوم متفاوتي پيدا ميکنه. خوشبختي ميتونه مادي معنوي يا غيره باشه. بعضي وقتا خوشبختيم ولي نميدونيم. وقتي که از دستش داديم تازه متوجه ميشيم که دوران خوشبختيمون همون لحظه اي بوده که راحت از دستش داديم. من زماني که باعث شادي کسي ميشم احساس خوشبختي ميکنم.

*چطور ميتونه کارتون ارتقا پيدا کنه به نظرتون؟ مواد اوليه و لوازم اوليه محصولتون چيه ؟

در نظر دارم کارگاه بزرگتري بزنم و افراد بيشتري رو مشغول به کار کنم تا محصولات بيشتري توليد کنيم. مواد اوليه ي من خاک، خزه، نخ کنفي و اندکي عشق هستش:)

محصولات برند لونا کوکداما

*مخاطبين و مشتريان چطور ميتونند از شما حمايت کنند؟ کلا چه انتظاري از مردم داريد ؟

اينکه لطف کنن و بعد از خريد محصول برامون عکسايه جذاب بفرستن و به دوستاشون معرفيمون کنن

*دوست داشتني ترين محصولي که آفريديد چي بوده؟ نظر مشتريان در مورد اين محصول چي بود ؟

دوست داشتني ترين و محبوب ترين محصولم کوکداماي پتوس هستش که مشتريا خيلي دوسش دارن و بيشترين فروشم از اين محصول هستش

*يه صحبت با مخاطبين به عنوان صحبت و سخن پاياني بفرماييد.

اميدوارم دلتون سبز و تنتون سالم باشه و خداوند توي مسيري قرارتون بده که بهش علاقه دارين و توش موفق ميشين.

ممنون بابت همراهيتون.شما از طريق فروشگاه کافه کادو ميتونيد مستقيما از برند لونا کوکداما و از طريق درگاه امن بانکي خريد کنيد.

درباره کافه کادو